… tja, med hvem?
Jo, med Oskar Braaten! Her har vi trodd at vi har sittet og spist vaflene til ‘a Hønse-Lovisa, også viser det seg at Hønse-Lovisa aldri har bodd i det lille, røde huset ved Akerselva!!!
Denne sjokkerende nyheten fant vi på husets egne nettsider:
«Hun er en litterær skikkelse fra Oskar Braatens skuespill ‘Ungen’, utgitt i 1911. Hønse-Lovisa er her en sterk og varm kvinneskikkelse som tar seg av ungene til jentene som arbeidet i industrien langs elva. I en avisartikkel fra 1918 skriver forfatteren: ‘Selvfølgelig har verken Hønsereiret eller Hønse-Lovisa eksistert. Men indenfor de væggene der tænkte jeg mig hende’.»
Jahah, jah. Så hun har aldri bodd der? Hun har ikke eksistert engang. Noe så uhørt!
Sted: Hønse-Lovisas hus ved Akerselva
Foto: Aina Kristiansen
Pssst. Passende nok åpner det nye Arbeidermuseet ved Akerselva i dag kl. 19 (skynd deg!). Sagveien 28 er adressen. Mon tro om Oslo-losen kommer?