Filmkveld! Juhu!

Johan Brun - gammelt oslobilde

Hvorfor et gammelt oslobilde av kvinne med barnevogn på bloggen i dag? (Det soltaket er bare helt priceless.)

Jo, fordi vi skal se på film i kveld! Du, ja! Og vi!

Nå er det nemlig duket for aller siste Stakkars oss-happening på DOGA for denne gang: Filmvisning!

Sammen med Cinemateket har vi valgt ut klassikeren «Støv på hjernen» fra 1959. Den handler kort og godt om husmødre som har fått støv på hjernen, haha.
Meeeen: En ung Wenche Foss gjør opprør – og da kan mye skje ;)

Dere får se litt mer enn støv, altså. Så mye kan vi røpe! Også er det selvsagt mye Oslo i denne filmen. Slik beskriver Filmarkivet det:
«Filmen har en klangbunn av fremtidsrettet optimisme og sosialdemokratisk gjenoppbyggingsånd. Her møter vi den første generasjonen av drabantby-boere, som opplevde en veltilpasset og systematisert komfort i standardiserte leiligheter. Boligbyggelagsordningen bød på den politisk korrekte blandingen av privatliv og felleskap, selv om samfunnsnormene kunne gi selv den beste husmor eksistensielle nevroser.»

Ikke umiddelbart overbevist?
Det var ikke vi, heller.
Men nå har vi sett den. Og når du først kommer inn i 50-tallshumoren, ja DA. Vi lo.
Koste oss mucho. Og lo litt mer! Gotta love it!

Når: Onsdag 25/2 (i kveld!) kl. 18.00
Hva: Filmvisning: «Støv på hjernen» + utstillingen vår, selvsagt
Billetter: Kjøpes på DOGA (50,- hvis medlem av Cinemateket, 80,- hvis ikke)

Bonus 1: En ung Wenche Foss i en nydelig rolle!
Bonus 2: Du får møte oss! Vi introduserer filmen og forteller litt om Stakkars oss.

Sees!

Sted: Oslo (noen som vet hvor?)
Foto: Johan Brun

Bildet er lånt fra oslobilder.no med CC-lisens 3.

Om Stakkars oss

Vi får stadig høre at Oslo er stygg – en asfaltjungel, en betongby. «Så glad jeg er for at jeg slipper å bo der», sier de. En dag gikk vi til jobb. Akerselva sildret, sola skinte, fuglene kvitret, de nasjonalromantiske diktene skrev seg selv. Eller byromantiske, da. For det er det vi er – byromantikere. Vi er ikke bare forelsket i Oslo, vi er nyforelsket i Oslo. År etter år etter år. Vi elsker Oslo og vil fortelle alle om den styggpene byen vår.
Dette innlegget ble publisert i Uncategorized. Bokmerk permalenken.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s